הציפריכרומיסים שלי. מאמר מקורי מאת איגור זלטקובסקי

פורום על מגוון רב ביותר של הציקלידים מאגמי האפריקאיים - וויקטוריה וטנגניקה

הציפריכרומיסים שלי. מאמר מקורי מאת איגור זלטקובסקי

הודעהעל ידי admin » ה' יוני 30, 2005 7:33 am

הציפריכרומיסים שלי
איגור זלטקובסקי

תמונה

אני לא שואף לסקירה מלאה של הנושא , רק רוצה לחלוק איתכם בניסיוני בגידול ורביית ציפריכרומיסים.

השגתי אותם במקרה. בערך לפני כ4 שנים הכנתי מיכל בצורה לא רגילה (120-70-35 ס"מ) ולא ידעתי באיזה דגים לאכלס אותו. הדרישה הייתה אחת – להסתדר עם צמחים. כמו כן גם היה רצון לנסות משהו חדש. הגעתי למרק (חנות אקווה חן בכפר גלים) אם השאלה
הזאת ובהמלצתו הפכתי לבעל 12 דגים צעירים של ציפריכרומיס לפטוסומה (Cypricromis leptosoma).
סוג ציפריכרומיס שייך למשפחת אמנוניים ויש בו עם ארבעה זנים – C. leptosoma , C. microlepidotus , C. pavo ו C. zonatus .
מקום מחיתם – אנדמי באגם טנגניקה.

לא היו שום קשיים בקליטתם. הם התבגרו בגיל שנה בערך. ההטלה מתבצעת בתוך שכבת המים, בדרך כלל בפינת האקווריום. זכר "מנקה" את האזור ממתחרים. זוג המטילים מחזירים אחד מפני שני ורועדים. מפעם לפעם זכר ונקבה נוגעים עם פה באזור סנפיר האנאלי. ברגע זה הנקבה מטילה 1-2 ביצים ומיד לוקחת אותן לפה. ביצים מאוד גדולות , 2.5-3 מ"מ , בצבע לבן. ההטלה כולה נמשכת כ-15 – 20 דקות. תקופת הדגירה 3-4 שבועות תלויה בטמפרטורת המים. לא שמתי לב לשום בעיות אינקובציה של הביצים. לפעמים בזמן ההטלה הנקבה לא מספיקה לתפוס את הביצה הנופלת , אך לא מרימה אותה מהקרקע. בתקופת הדגירה הנקבות אוכלות מעט. ראיתי שני מקרים של איבוד לארוות (כל פעם לארווה אחת) בזמן האוכל. מתוך הסקרנות הרמתי אותן מהקרקע וגידלתי באינקובטור ללא שום בעיות.
הנקבה משחררת את הדגיגים כאשר הם מפותחים לגמרי ומוכנים לקבל כל מזון המתאים לגודלם.

תחילה אני השארתי את הדגיגים באקווריום קיבוצי, אך כעבור חצי שנה מוטרד מסכנת אכלוס יתר התחלתי להעבירם לאקווריום אחר. לעשות זאת רצוי ביום ראשון שמגלים אותם, כי אחר כך לתפוס אותם באקווריום עם הרבה צמחים מאוד קשה. מניסיוני , את הדגיגים רצוי להעביר לאקווריום מבוסס ביולוגית. כמה ניסיונות העברת דגיגים למיכל שרק הופעל, נגמרו בצורה עצובה.
כמות הדגיגים מהטלה אחת נעה מ1 עד 14 – שהיא הכמות המקסימאלית שראיתי.

אבזור טכני היה פשוט – פילטר חיצוני (800 ל.ש.) , פילטר פרלון פנימי מאבן אוויר, תאורה – שלוש מנורות להט 40 וואט כל אחת ושתי מנורות פלורסצנט 15 וואט כל אחת. משך תאורה – 15 שעות. צמחים – כמה זנים של קריפטוקורינות ושני זנים של אנוביאסים.

טיפול בדגים אינו קשה. אוכל פעמיים ביום , יום אחד בשבוע – צום. החלפת מים פעם בשבועיים 10 % עם מי ברז באותה טמפרטורה כמו באקווריום. אקווריום היה ללא חימום, בקיץ טמפרטורה הייתה 28 מעלות ובחורף – 18 מעלות.

נכון להיום באקווריום חיים כ-40 ציפריכרומיסים בוגרים מהם כ-30 זכרים. ברור שהוא מאוכלס יותר מדי. מספר הזכרים הגדול מפריע לרבות נורמאלית , אך עושה את האקווריום מאוד יפה.
באקווריום תמיד יש נקבות דוגרות, אך עיקר ההטלות נופלות באביב ובחורף, יכול להיות בגלל שהאקווריום ללא חימום. לדעתי , האופטימום של הטמפרטורה צריך להיות 22-23 מעלות והקבוצה האידיאלית לרבייה 3-4 זכרים ו10-12 נקבות. רצוי באמצע אקווריום לשים סלע המגיע על לפני המים.

ממליץ בחום לכול מי שרוצה שיהיה לו אקווריום יפה עם צמחים וציקלידים
admin
Site Admin

הודעהעל ידי Yan » ה' יוני 30, 2005 7:50 am

אני רוצה לציין שהמאמר נכתב בשנת 2003 והתקופה עליה כתוב מתייחסת לשנת ה1999.
הרבה מהציפריכרומיסים שכיום מסתובבים בארץ הם מהרבייה של איגור זלטקובסקי. ולא רק הם. הרבה מהחנויות שמוחרות את הציקלידי טנגניקה שהורבו בארץ מכרים אותו ומכרים את הדגים של רבייתו.
קצת לא בנושא, אך גם אלטומים הפרואניים שיש עכשיו בארץ הם מרבייתו.
יעקב
Yan
מנהל אתר "ישראקווריום"

הודעהעל ידי hadarush » ה' יוני 30, 2005 10:08 am

אחלה מאמ!
למה אגור לא מתחבר לפורום??? אני בטוח שוא יכול לתרום הרבההההההההההההההההה
בלו... בלו... בלו...
hadarush

הודעהעל ידי Yan » ה' יוני 30, 2005 10:19 am

hadarush כתב:למה אגור לא מתחבר לפורום??? אני בטוח שוא יכול לתרום הרבה

הוא יכול לתרום הרבה מאוד, אך הוא לא רוצה לכתוב בעברית.
במיוחד כשהוא רואה כמה שגיאיות אני עושה בעברית :wink:
יעקב
Yan
מנהל אתר "ישראקווריום"

הודעהעל ידי zacf » ה' יוני 30, 2005 11:23 am

יופי של מאמר ~~2~
יעקב, יש פתרון מאוד פשוט לשגיאות הכתיב. אפשר לכתוב את כל ההודעה בWORD, ואז לעשות קופי פייסט לתוך תיבת הטקסט של שליחת ההודעה.
המילון האוטומטי בWORD מסמן את שגיאות הכתיב, ומציע חלופות.
ככה אני כותב באנגלית... :wink:
zacf

הודעהעל ידי כורת הירשברג » ש' יולי 02, 2005 10:20 am

Yan כתב:אני רוצה לציין שהמאמר נכתב בשנת 2003 והתקופה עליה כתוב מתייחסת לשנת ה1999.
הרבה מהציפריכרומיסים שכיום מסתובבים בארץ הם מהרבייה של איגור זלטקובסקי. ולא רק הם. הרבה מהחנויות שמוחרות את הציקלידי טנגניקה שהורבו בארץ מכרים אותו ומכרים את הדגים של רבייתו.
קצת לא בנושא, אך גם אלטומים הפרואניים שיש עכשיו בארץ הם מרבייתו.

מה עם מאמר על רבית האלטומים?!?!?!?!?!?

אנחנו סולחים מראש על כל שגיעות הכתיב . כמו כן אני מוכן לעשות שרות הגהה לכל מי שחשוב לו שלא יהיו לו שגיאות כתיב.

תמונה
כורת הירשברג
מנהל פורום "כימיה של המים"

-

הודעהעל ידי lkoll » ש' יולי 02, 2005 2:36 pm

מאמר מעניין!

יש לי כמה שאלות. האם יש סיבה שיום אחד בשבוע הוא עושה לדגים צום? והאם יש סיבה שיש הרבה זכרים יחסית לנקבות או שזה מסיבות אסטטיות?
lkoll

Re: -

הודעהעל ידי Yan » ש' יולי 02, 2005 6:37 pm

lkoll כתב:יש לי כמה שאלות. האם יש סיבה שיום אחד בשבוע הוא עושה לדגים צום?

http://www.israquarium.co.il/forum/viewtopic.php?p=4201#4201

lkoll כתב:והאם יש סיבה שיש הרבה זכרים יחסית לנקבות או שזה מסיבות אסטטיות?

כנראה , כמו שאצל דגים רבים אחרים, זה תלוי בטמפרטורת וחומציות המים.
כמו כן כפי שהוא כתב - גם מבחינה אסטטית.
יעקב
Yan
מנהל אתר "ישראקווריום"

-

הודעהעל ידי lkoll » א' יולי 03, 2005 11:26 am

דבר מעניין נוסף שראיתי (לצערי), זה שלא טוב להאכיל דגים לפני החלפת מים.

אצל הדגים הגדולים שלי זה לא מתבטא אך שמתי לב שכאשר אני מאכיל דגיגים, וישר עושה חילוף מים יש תמותה מסויימת (אחדים).

לכו למדתי לא להאכיל בותו יום של חילופי מים לדגיגים.
lkoll

Re: -

הודעהעל ידי Yan » א' יולי 03, 2005 4:23 pm

lkoll כתב:לא טוב להאכיל דגים לפני החלפת מים.

לא שמתי לב לתופעה כזאת.
למה אתה קורא "החלפת מים" ? כמה אחוזים מהנפח?

אני באקווריום בו גדלים דגיגים לפחות פעם אחד ביום מבצע נקיון קרקע עם החלפת בערך 5 - 10 % מהמים. לפעמים אפילו פעמיים ביום.
כמובן, המים להחלפה הם באותם התנאים כמו מים באקווריום.
יעקב
Yan
מנהל אתר "ישראקווריום"

הודעהעל ידי מישל » ש' מרץ 17, 2007 10:09 am

בפעם הראשונה שאני קורא שאין צורך לחמם לציקלידים טנגניקה בחורף תקן אותי אם לא הבנתי
מישל

חזור אל ציקלידי וויקטוריה וטנגניקה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 0 אורחים

Rambler's Top100 ?iaaen oeoe?iaaiey ?aeoeia@Mail.ru AQA.ru - Ii?oae aeaa?eoienoia. 
Oi?oiu, oioiaaea?ae, eioa?iao-iaaacei