האם דגים צריכים תוספת וויטמינים?

בפורום הזה התפרסמו מאמרים מחוברים/מתורגמים על ידי צוות האתר ועל ידי גולשים

מנהל: Legolas

הודעהעל ידי Yan » ו' מרץ 12, 2004 3:46 pm

חברות המייצרות מזון לדגים מכניסות למזון (או לפחות כותבות שמכניסות) תוספות וויטמינים. אך לציין שוויטמינים אינם מתאימים לאחסון ארוך ובנוסף, עם לא מתבצעים כל התנאים להכנה נכונה והחזקה נכונה של המזון, הוויטמינים אינם נשארים פעילים למשך זמן רב.
אם אנחנו מסתכלים על הדגים בטבע , אנו רואים שהם לא מנסים למלא את הבטנם עד הסוף ואינם נראים כאותו תו יתפוצצו, מה שהרבה פעמים אנחנו רואים באקווריום (כאילו יש להם הפסקת צהרים לעשר דקות וזה הארוחה האחרונה שלהם בחיים). בטבע הם אוכלים משהוא פה ושם, משהוא טעמים ואז יורקים עם זה לא טעים, אוכלים מזון מגוון וכל פעם קצת. על ידי מגוון גדול של מזון בטבע מובטחת קבלה מספקת של כל מיני מיקרואלמנטים, וויטמינים וכד'. מאוד קשה להבטיח כמות מספיקה של הוויטמינים ומיקרואלמנטים במזון יבש המיוצר על ידי חברות שונות עקב מגבלת המשך השימוש בוויטמינים, לכן קיימות תוספות וויטמינים נפרדות אותם צריך להוסיף לאוכל לפני האכילה. כמו עם כל התוספות, צריך להיזהר ממתן יתר של הוויטמינים – יותר מדי זה לא יותר טוב מחוסר. לפני שימוש יש לקרוא בקפידות את ההוראות הרשומות על החומר.

וויטמינים נחוצים מאוד לכל חיה ולכל לדג, בחוסר וויטמינים מתפתח אוויטמינוז (חוסר בוויטמינים) . חוסר וויטמינים יכול להתבטא בדפורמציות של עמוד שידרה , החלשות מערכת חיסון והופעות מחלות שונות, חוסר צבע או צבע ירוד של הדגים, התבגרות מאוחרת של הדג , בעיות רבייה כולל הפריה לא טובה של הביצים וקבלת כמות דגיגים קטנה. במקרים קשים אוויטמינוז עלול לגרום למוות של הדג.

אז מה זה וויטמינים?
וויטמין – זה חומר אורגני המצוי במזון ודרוש במנות קטנות לבריאותו התקינה של הגוף, שאינם מיוצרים על ידי גוף וחייבים להתקבל מבחוץ.

הוויטמינים מחולקים לשתי קבוצות עיקריות , על פי דרך ספיגתם בגוף.
1. וויטמינים מסיסים בשומן : A, D , E , K ועוד. הוויטמינים העלו גם מוחסנים בגוף במלאי היכול להספיק לחודשים רבים .
2. וויטמינים מסיסים במים : קבוצת ויטמינים B , וויטמין C , חומצה פולית , חומצה פנטותנית ועוד.כמות הוויטמינים האלה בגוף מספיקה לשבועות ספורים ודורשת חידוש.

בואו נראה למה אחראים הוויטמינים שונים ולמה עלול לגרום חוסר שלהם :

וויטמין A – אחראי על הפרית ביצים . כמו כן דרוש לראיית לילה טובה. חוסר וויטמין הזה גורם לאחוז נמוך בהפריית הביצים וגם לבעיות ראייה עצל דגים האקטיביים בלילה. וויטמין זה נמצא בחלמון ביצה , בכבד , בחסה.
וויטמין D – אחראי על בניה נכונה של העצמות והשלד. חוסר וויטמין הזה גורם לדפורמציות שונות בשלד , אנומליות שונות במבנה העצמות. נמצא בחלמון ביצה, בכבד, בדגים.
וויטמין B1 – אחראי על תקינות מערכת העצבים . חוסר וויטמין הזה מתבטא בחוסר תיאבון, בלבול חושים, קוצר נשימה, בעיות שיווי משקל. נמצא בכבד, בירקות.
וויטמין B2 – חשוב לתהליכי ההתפתחות והגדילה. החוסר בו גורם לפצעים בזוויות הפה ובריריות , דלדול, הפרעות עצביות ודימומים פנימיים.
וויטמין B6 – חשוב לתהליכי חילוף חלבוני וחוסר שלו עלול לגרום להפרעות עצביות, כגון עצבנות יתר של הדג ופרכוסים , אי קבלת מזון ופצעים על העור.
חומצה פנטותנית – חשובה לגידול דג ותהליכי חילוף חומרים שונים בגוף. חוסר בה עלול לגרום לבעיות קשות בזימים כולל פצעים בזימים, שינוי בצבע עור כולל הופעות "כתמים" וגידול איתי של הדג.
וויטמין C – חשוב להתפתחות תקינה של רקמת החיבור, העצמות והסחוסים, לתקינות קרום התאים ועמידה שלהם מפני נזקים חיצוניים. חוסר בויטמין זה עלול לגרום לשטפי דם, לפצעים ברירית הפה, להפרעות בגדילה, לעיוות במבנה עצמות.

בדרך כלל מוסיפים וויטמינים לתוך האוכל לפני מתן לדגים. זה נכון גם לגבי אוכל יבש וגם לגבי אוכל קפוא וחי. רצוי לא להכיל את הדגים במשך היום לפני מתן הוויטמינים. איך שיותר מהר הם יאכלו את כל המזון שתיתנו, יותר וויטמינים יקבלו. עם זמן הוויטמינים שנשארו על אוכל שלא נאכל ימסו במים (הוויטמינים נמסים במים). יש גם לדאוג שכל הדגים יקבלו את המזון עם וויטמינים ולא רק הדגים המהירים וחזקים. לא כדאי להוסיף וויטמינים ישר למים , כי זה לא נותן כלום – דגים לא יודעים לעשות פילטרציה למים. בנוסף, רצוי לגוון יותר את האכילת הדגים במזון שונה, לתת לפעמים כבד בו קיים ריכוז טוב של הרבה וויטמינים ומיקרואלמנטים.

ניתן להשתמש במאמר הזה ללא אישור, אך חובה לתת קישור לאתר ולכתובת המאמר
Yan
מנהל אתר "ישראקווריום"

הודעהעל ידי VovaZ » ד' מרץ 24, 2004 10:49 am

גם מאמר טוב.
אתה יכול לפרסם גם ברוסית אצלנו - צפויה אז תגובה תוקפנית מ2-3 צדיקים. :)
VovaZ

הודעהעל ידי TAVINA » ד' יוני 16, 2004 2:45 pm

אחלה מאמר :)
הוסיף לי הרבה אז אתה בעצם אומר לתת לדגים כבד
כי יש בו הרבה ויטמינים נכון
אבל איזה מתכון להכין להם??
TAVINA

הודעהעל ידי Yan » ד' יוני 16, 2004 3:25 pm

ל TAVINA

הרבה אנשים מוסיפים כבד בהכנת פרש.
הבעיה איתו שהוא די מלכלך את המים.

יעקב
Yan
מנהל אתר "ישראקווריום"

הודעהעל ידי nirfun » ד' יוני 16, 2004 3:47 pm

TAVINA - אני מאכיל את הדיסקוסים שלי בלב בקר וזה אחלה מזון, הם גדלים מצויין איתו, ואני מוסיף להם כל מיני תוספים כמו תרד, שום וכו'...
ואולי בעתיד ספירולינה :wink:

החסרונות העיקריים שלו הם:
1. מאוד מלכלך את המים.
2. מכיל שומנים.
nirfun

הודעהעל ידי TAVINA » ה' יוני 17, 2004 3:03 am

הדגים שלי בשרים והם לא אוהבים תרד נסיתי לתת להם תרד וחסה
הם לא אוכלים את זה
אולי לנסות יותר לתת להם??
ושום אני מביא להם דרך האוכל אני מכניס שן שום לקופסה של האוכל שלהם האוכל סופג
את השום וככה הם אוכלים את זה וככה זה מרחיק טפילים
איך אתה מביא לדגים שלך שום \??
יש לי אקוורים מטר מלבני 200 ליטר יש לי את הדגים האלה
2 קומפרסיס
2 קרבורו
2 קורליוס
2 טרוואוסי
2 חתולי פחם
1 פלקוסטומוס
TAVINA

הודעהעל ידי TAVINA » ה' יוני 17, 2004 3:05 am

nirfun כתב:TAVINA - אני מאכיל את הדיסקוסים שלי בלב בקר וזה אחלה מזון, הם גדלים מצויין איתו, ואני מוסיף להם כל מיני תוספים כמו תרד, שום וכו'...
ואולי בעתיד ספירולינה :wink:

החסרונות העיקריים שלו הם:
1. מאוד מלכלך את המים.
2. מכיל שומנים.

אני קראתי שלב בקר לא טוב לדגים יש בו שומן שלא מתפרק להם בגוף
והשומן הזה נמצא בכבד ובלב שלהם וזה מסוכן
2 קומפרסיס
2 קרבורו
2 קורליוס
2 טרוואוסי
2 חתולי פחם
1 פלקוסטומוס
TAVINA

הודעהעל ידי Yan » ה' יוני 17, 2004 7:24 am

בזמן האחרון אני רואה הרבה שאנשים מוסיפים שום לאוכל, לאקווריום ועוד. אני לא כל כך מבין את המטרה. מה זה אמור לעשות? מה זה טורם לדגים?

יעקב
Yan
מנהל אתר "ישראקווריום"

הודעהעל ידי nirfun » ה' יוני 17, 2004 8:47 am

יעקב, בשום יש איזהשהו חומר שמונע טפילים, שכחתי את שמו, אני חושב שהוא נקרא "אליצין", באתר שלנו יש מידע על סגולות השום...
TAVINA - אני לא מבין כלום על הדגים שלך אבל בד"כ לא נותנים להם סתם תרד או חסה והם יאכלו... משלבים את זה בקציצה.
ונכון, לב בקר מכיל שומן וצריך להוציא אותו עד כמה שניתן, אצלי הדיסקוסים טורפים אותו מהידיים שלי.
nirfun

הודעהעל ידי Yan » ה' יוני 17, 2004 10:39 am

ל nirfun
אני יודע שחלק מהדגים אוהבים לאכול שום. אך לגבי מניעה או טיפול בטפילים אני חושב שיותר טוב להשתמש בתרופות הנועדות לכך. אני אישית לא מקיר אף בנ-אדם ששום טיפל בהצלחה בטפילים.אך לפחות זה לא כל כך מפריעה לדגים , אז אפשר כנראה להשתמש בו.
יעקב
Yan
מנהל אתר "ישראקווריום"

הודעהעל ידי nirfun » ה' יוני 17, 2004 11:17 am

נכון, אני לא יודע אם זה באמת עוזר, אבל אני שם...
הנה המאמר:
http://www.discus-israel.com/artical8.htm
nirfun

הודעהעל ידי Yan » ה' יוני 17, 2004 11:32 am

יפה!
למרות שהמחקרים נעשו לגבי דיסקוסים וסקלרים, זה צריך להיות נכון כנראה גם לדגים אחרים.
אבל זה נכון כנראה כשדג אוכל את השום . אני ראיתי המלצות סתם לשים שום בקופסת אוכל יבש ואז שנותנים מזון יבש הזה לדגים זה עוזר. השאלה עם גישה כזאת גם יכולה לעזור.

יעקב
Yan
מנהל אתר "ישראקווריום"

הודעהעל ידי nirfun » ה' יוני 17, 2004 11:45 am

לא יודע מי אמר לך שלשים שום בקופסא של האוכל זה עוזר :shock:
אבל זה נשמע ממש מוזר ולא הגיוני.... :shock:
nirfun

הודעהעל ידי TAVINA » ה' יוני 17, 2004 2:48 pm

nirfun כתב:לא יודע מי אמר לך שלשים שום בקופסא של האוכל זה עוזר :shock:
אבל זה נשמע ממש מוזר ולא הגיוני.... :shock:

זה כן הגיוני אני יגיד לך אני מכניס שן שום לאוכל של הדגים האוכל סופג את המיץ של השום
והדגים אוכלים את זה
דרך אגב רק לידע כללי
לשום יש 2 תכונות
1) מבריח טפילים כי הם לא אהבים את הריח של השם וכך מגן על הדגים
2) השום טוב לבעיות בקיבה של הדגים וליציאות טובות של הדגים שלנו
אם אתה עדין לא משתכנע אני יכול להביא לי בסביבות 4 או 5 מאמרים
2 קומפרסיס
2 קרבורו
2 קורליוס
2 טרוואוסי
2 חתולי פחם
1 פלקוסטומוס
TAVINA

הודעהעל ידי nirfun » ה' יוני 17, 2004 2:56 pm

TAVINA- עדיין לא השתכנעתי שלשים שום בקופסא של האוכל זה מועיל...
אשמח אם תתן לי קישורים ל-4-5 מאמרים בנושא...

זה כן הגיוני אני יגיד לך אני מכניס שן שום לאוכל של הדגים האוכל סופג את המיץ של השום

למה שלשום יצא נוזלים אם אתה רק שם אותו בתוך הקופסא?????
nirfun

הבא

חזור אל מאמרים

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 0 אורחים

Rambler's Top100 ?iaaen oeoe?iaaiey ?aeoeia@Mail.ru AQA.ru - Ii?oae aeaa?eoienoia. 
Oi?oiu, oioiaaea?ae, eioa?iao-iaaacei